INTEGRACJA STRUKTURALNA KMI

Jeden z nielicznych w Polsce i jedyny w województwie Podlaskim gabinet rehabilitacji mający oficjalne, międzynarodowe uprawnienia do terapii Strukturalnej Pracy z Ciałem (Structural Bodywork) w modelu Integracji Strukturalnej KMI.

Czym jest Integracja Strukturalna KMI i dlaczego jest unikalna?

Integracja Strukturalna KMI jest naukowo udokumentowaną metodą łączącą techniki manualne i reedukację ruchową. Jest efektem 50 letniej pracy dr Idy Rolf, rozwiniętej przez amerykańskiego terapeutę i anatoma Thomasa Myers’a, który ulepszył metodę dokonując rekonfigurację starej ,,recepty” 10 terapii Idy Rolf do 12 sesji zorganizowanych w ujęciu spójnych klinicznie ciągów mięśniowo-powięziowych Anatomy Trains.
Według założeń Integracji Strukturalnej wszystkie mięśnie w ludzkim organizmie są jedną połączoną ze sobą- poprzez powięź- tkanką. Stąd jeżeli w jednym miejscu ciała pojawia się zmiana lub napięcie, to jej skutki mogą być odczuwalne bądź objawiają się problemami w innej części ciała.
Proces Integracji Strukturalnej KMI to standardowo 12 sesji, w trakcie których terapeuta dokonuje kompletnej „reorganizacji” ciała pacjenta.

Tym, co jest niezwykle istotne i stanowi o wielkiej wartości KMI jest fakt, że terapia ta pozwala niwelować przyczyny dolegliwości, a nie tylko ich objawy.

Jaki jest cel Integracji Strukturalnej KMI?


„Jeżeli jesteś w stanie wyobrazić sobie uczucie bycia w ciele płynnym, lekkim, zbalansowanym, wolnym od bólu, sztywności i chronicznego napięcia, w zgodzie z samym sobą i ziemskim polem grawitacyjnym wtedy zrozumiesz cele Integracji Strukturalnej.”

Dr. Ida P. Rolf

Celem Integracji Strukturalnej KMI jest poprawa struktury całego ciała człowieka, a nie jak w wielu innych metodach korekcja poszczególnych uszkodzeń, stąd terapeuta niekoniecznie będzie pracował na tej okolicy ciała, która doskwiera pacjentowi i daje ewidentne oznaki. Wzorce, które wywołują problem znajdują się w całym ciele, a szczegółowa analiza posturalna i badanie funkcjonalne mają umożliwić ich dokładną lokalizację i skuteczną pracę, dającą długotrwałe efekty, a nie chwilową ulgę.
Dla przykładu: uraz skręcenia stawu skokowego jest problemem stopy przez kilka dni, w ciągu kilku tygodni staje się problemem kolana czy biodra, a po kilku miesiącach znajduje swoje odbicie i wpływa na całe ciało pacjenta.
Dlatego w Integracji Strukturalnej „lokalny” problem powinien zawsze być postrzegany jako symptom zaburzenia „globalnej” organizacji sieci powięziowej.

Przebieg pojedynczej sesji i całej serii Integracji Strukturalnej

Integracja Strukturalna KMI zwykle wykonywana jest w serii 12 sesji mających na celu systematyczne uwolnienie tkanek mięśniowo-powięziowych.
Strategia pojedynczej sesji i całej serii jest tak dobrana, aby zrównoważyć ułożenie segmentów ciała. Każda kolejna sesja jest logiczną konsekwencją wcześniej wykonanej pracy i osiągniętych efektów. Sesje krok po kroku, warstwa po warstwie, jedno terytorium ciała po drugim, budują końcowy efekt serii.

SERIA 12 SESJI INTEGRACJI STRUKTURALNEJ KMI

Sesje powierzchowne:
Pierwsze cztery sesje to praca na powierzchownych warstwach mięśniowo-powięziowych w celu ,,otwarcia” drogi do warstw położonych głębiej w naszym ciele. Klient poznaje sposób pracy terapeuty IS oraz doświadcza rozpoczęcie zmian w swoim ciele.
Sesje głębokie:
Kolejne cztery sesje to głęboka eksploracja i ,,otwarcie” głębokich warstw ciała postępując od dołu do góry ciała. Jest to precyzyjna i powolna praca na takich strukturach naszego ciała jak miednica, przepona, jama ustna czy jama nosowa.
Sesje integrujące:
Ostatnie sesje od 9 do 12 to pełna integracja wszystkiego tego, co zostało ,,otwarte” i ,,uwolnione” w pierwszych ośmiu sesjach.

Więcej o przebiegu sesji oraz liczbie potrzebnych sesji w zakładce -> KMI najczęstsze pytania

Jakie efekty osiągniesz korzystając z Integracji Strukturalnej?

– zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie uciążliwego bólu
– poprawa sylwetki, korekcja wad postawy
– poprawa ekonomiki i zakresu ruchu
– zwiększenie świadomości ciała, lepsze samopoczucie we własnym ciele
– wytrzymałość (mniejsza podatność na stres oraz kontuzje)
– spowolnienie procesu starzenia układu ruchu (znaczące opóźnienie występowania zwyrodnień oraz innych skutków zużycia stawów w przyszłości).

Dla kogo jest Integracja Strukturalna?

Wszyscy mogą skorzystać na poprawie strukturalnego ułożenia swojego ciała: zarówno dzieci jak i starsi, pacjenci, którzy przychodzą z przewlekłym bólem, lub ci, którzy mają nadzieję poprawić swoje wyniki sportowe, albo zabezpieczyć swoje ciało przed nadmiernym zużyciem i jego bólowymi następstwami w przyszłości.

Wskazania dla Integracji Strukturalnej KMI:

– przewlekłe, idiopatyczne dolegliwości bólowe związane z narządem ruchu
– brak równowagi strukturalnej i posturalnej
– blizny
– nadmiernie skumulowanego napięcia w ciele spowodowanego przeciążeniami
– wady zgryzu i stawu skroniowo-żuchowego (bruksizm, zaciskanie zębów, bóle głowy)
– bóle i dyskomfort mięśniowy, ograniczenia powięziowe
– poprawa dobrostanu, witalność, poprawa wydajności
– poprawa wydajności całego układu ruchu, a więc i osiągów sportowych
– przeciw przedwczesnemu zużyciu stawów (profilaktyka)
– rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej (gł. Ortopedycznej)


Przed rozpoczęciem terapii zostanie z Państwem przeprowadzony szczegółowy wywiad, aby wykluczyć możliwe przeciwwskazania.
W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek przeciwwskazań, terapia nie zostanie przeprowadzona i oczywiście nie będzie pobierana od Państwa żadna opłata.


ANATOMY TRAINS


Co to jest powięź?


Czy zastanawialiście się Państwo kiedyś, która z tkanek jest najbardziej reprezentowana w obrębie organizmu? Może kość? To dobry wybór, gdyż szkielet stworzony jest z około 206 kości. A może mięśnie? To też nie jest zła odpowiedź! W zależności kto dokonuje obliczeń posiadamy od 600 do 800 mięśni. Tak naprawdę jednak najbardziej poprawną odpowiedzią jest powięź – kryjąca się pod skórą niezwykle skomplikowana sieć tkanki łącznej.

Ta błoniasta pajęczyna wewnątrz nas tworzy sieć, która otacza i przenika wszystkie struktury naszego ciała: wszystkie kości, mięśnie, narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne oraz nerwy.

Do niedawna powięź traktowana była jako zbędna tkanka, którą anatomowie usuwali w swoich sekcjach, nie zwracając na nią uwagi. Z biegiem czasu nastąpił jednak przełom w myśleniu. W ostatnich latach świat nauki poświecił powięzi dużo uwagi i okazało się, że pełni ona bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu ruchu, wpływa również na współdziałanie ze sobą mięśni oraz aktywnie potrafi się kurczyć i reagować na siły działające z zewnątrz na nasz organizm. Zmienia to kompletnie sposób rozumienia i analizowania anatomii mięśniowo szkieletowej.

Umiejętnie stosowana terapia w obrębie systemu powięziowego wpływa więc na wszystkie struktury w ludzkim ciele m.in. kości i mięśnie, co jest kluczem w nowoczesnej, skutecznej rehabilitacji.Koncepcja Anatomy Trains


Światowej sławy fizjoterapeuta – Thomas Myers odkrył istnienie połączeń powięziowych pomiędzy mięśniami w ludzkim ciele i pokazał jak mięśnie wzajemnie mogą wpływać na siebie. Odkrycie tego, że mięśnie nie przyczepiają się tylko do kości, ale łączą się ze sobą poprzez powięź spowodowało, że zrozumieliśmy jak skrócenia i napięcia w obrębie jednej struktury mogą przenosić się w bardzo odległe miejsca w ciele.

Anatomy Trains (Taśmy Anatomiczne) można by określić mianem mapy. KMI natomiast, metodą opartą o czytanie i używanie tej mapy do dokonywania zmian w ciele.

Koncepcja Anatomy Trains (taśm mięśniowo-powięziowych) została okrzyknięta rewolucją w terapii tkanek miękkich i nadała kierunek rozwoju współczesnej medycyny manualnej, nowoczesnej fizjoterapii i wszelkich form ruchu.


MEDYCYNA ORTOPEDYCZNA WG CYRIAX’A


Medycyna Ortopedyczna wg Cyriaxa to kompleksowa metoda opracowana przez ojca medycyny ortopedycznej – ortopedę Jamesa H. Cyriax’a. Brytyjski lekarz poświęcił całe swoje życie na stworzenie logicznego systemu badania klinicznego, które za pomocą prostych testów, wywiadu i obrazów klinicznych doprowadza badającego do prawidłowej diagnozy uszkodzonej tkanki w układzie ruchu.W ortopedycznej terapii manualnej wykorzystywane są następujące środki terapeutyczne:

głęboki masaż poprzeczny (stosowany dla uszkodzeń mięśni/ścięgien/więzadeł)
mobilizacje / manipulacje (stosowane w przypadku sklejeń więzadłowych / przemieszczenia uszkodzeń wewnątrzstawowych)
naciąganie torebki (w przypadku uszkodzeń torebkowych)
trakcja/ manewry (stosowana dla  patologii kręgosłupowych)

Algorytmy badania i terapii koncepcji Cyriax stosowane są z powodzeniem  przez lekarzy i fizjoterapeutów na całym świecie.

Medycyna Ortopedyczna Cyriax pomaga w przypadku:
– przepuklin dyskowych, ,,zablokowań” kręgosłupa, bólu kręgosłupa
– zapaleń ścięgien, mięśni, więzadeł
– stanów pourazowych

SCARWORK – TERAPIA BLIZN


Dlaczego terapia blizn jest tak ważna?


Blizna jest to nagromadzenie się nowej tkanki, po wcześniejszym urazie, przecięciu, oparzeniu. Niestety nie odtwarza się ona w identyczny sposób, tak aby powstała idealna ciągłość złożona z kilku warstw. W procesie bliznowacenia bardzo często dochodzi do powstania zrostów, czyli nieprawidłowych połączeń między uszkodzonymi tkankami, co doprowadza do zaburzenia równowagi mięśniowo – powięziowej w całym ciele oraz może wywołać ból w układzie ruchu.

Za sprawą tego, że powięź stanowi ciągłość (taśmy mięśniowo powięziowe anatomy trains) mogą być one przyczyną bólu oraz ograniczeń ruchomości występujących nawet w odległej okolicy ciała. Przykładowo blizna po wycięciu wyrostka robaczkowego (nawet po kilkunastu latach od operacji) może generować ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, zaś blizna po cięciu cesarskim – sztywność i ból odcinka szyjnego.

Czym jest ScarWork?

ScarWork jest nową formą terapii manualnej blizn, opracowaną przez amerykańską terapeutkę Sharon Wheeler. Metoda ta stosowana jest w celu poprawy czucia i funkcjonalności blizny oraz otaczających tkanek, znacznie poprawiając ruch pomiędzy warstwami skóry oraz mięśnio – powięzią.

ScarWork pomaga w przypadku:

blizn pooperacyjnych
blizn pooparzeniowych, popromiennych
blizn po zabiegach chirurgii plastycznej
blizn pourazowych, po pogryzieniach
w przypadku dysfunkcji nerwów powiązanych z blizną (drętwienia, zaburzenia czucia, nadwrażliwość na dotyk)

Jakie efekty osiągniesz?

– zmniejszenie bólu, świądu, podrażnienia blizn
– polepszenie czucia, unormowanie wrażliwości nerwów
– poprawa wyglądu oraz struktury blizny (zblednięcie, wygładzenie)
– przywrócenie ruchomości twarzy po operacjach plastycznych, bez utraty efektu,„podciągnięcia tkanek”
– integracja blizn z siecią powięziową często pomaga pozbyć się przewlekłych problemów z układem ruchu

Czy terapia jest bolesna?

Terapia jest bardzo łagodna, co czyni ją idealną w przypadku dzieci lub osób z bardzo wrażliwymi bliznami.

Czy nie jest za późno na terapię mojej blizny?

Absolutnie nie. ScarWork będzie działał tak samo dobrze na bliznę miesięczną, jak i 20letnią.

Ile wizyt jest potrzebnych, aby uzyskać efekt?

Pierwsze efekty najczęściej zauważalne będą już po 1 terapii, jednak aby uzyskać pełny efekt terapeutyczny możliwe, że konieczne będzie kilka sesji. Wszystko uzależnione jest od głębokości blizny, rodzaju, wielkości etc.>>KLIKNIJ I ROZWIŃ<< JAKICH WIZUALNIE MOGĘ SPODZIEWAĆ SIĘ EFEKTÓW?
ZAPRASZAM DO ZAKŁADKI „EFEKTY TERAPII SCARWORK”

FIZJOTERAPIA STOMATOLOGICZNA


Czym jest fizjoterapia stomatologiczna?


Jest to bardzo wąska dziedzina rehabilitacji i niewielu fizjoterapeutów podejmuje się kompleksowej rehabilitacji stawu skroniowo – żuchwowego, a niestety schorzenie to, jest coraz częstszym problemem pacjentów.

Czym są stawy skroniowo-żuchwowe?

Stawy skroniowo-żuchwowe są elementami układu stomatognatycznego, do którego wchodzą również: zęby wraz z przyzębiem, wzajemny układ zębów łuku górnego i dolnego (okluzja) oraz pozostałe tkanki i narządy jamy ustnej (mięśnie, naczynia, nerwy).

Dlaczego prawidłowe funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych jest tak ważne?

Stawy skroniowo – żuchwowe są jednymi z najczęściej używanych stawów ciała, w związku z długotrwałym użyciem w trakcie żucia, mowy, śpiewu, ziewania itd. Zaburzenia w SSŻ wpływają na naszą postawę, funkcjonowanie innych stawów oraz tkanek miękkich. Podwyższenie napięcia w mięśniach narządu żucia powoduje kompensacyjny wzrost napięcia w innych grupach mięśniowych. Przez to objawy mogą dotyczyć również głowy, mięśni szyi, karku, a czasem i niżej położonych części układu kostno-szkieletowego.

Objawami dysfunkcji stawów skroniowo-żuchowych mogą być:

– ograniczenia i zaburzenia ruchomości żuchwy
– zbaczanie żuchwy w czasie jej otwierania/zamykania
– trudności, najczęściej o bólowym charakterze, podczas żucia, gryzienia twardych
pokarmów oraz ziewania
– patologiczne starcie zębów
– krwawienie z dziąseł
– klikanie (trzaski) w stawie skroniowo – żuchwowym
– bolesność uciskowa stawu skroniowo – żuchwowego
– bóle mięśni (bolesność uciskowa i dotykowa)
– bóle ucha, szumy uszne, uczucie zatkania i wypełnienia ucha,
– migreno podobne bóle głowy, zawroty głowy
– bóle za gałką oczną, uczucie wysadzania oka z oczodołu, silne łzawienie
– problemy z połykaniem, częste zachłystywanie się
– uczucie guli w gardle
– bóle zdrowych zębów

Jakie są najczęstsze przyczyny TMD:

– stres
– zaburzenia zgryzu
– wady postawy
– brak pełnego uzębienia
– nadmierne napięcie mięśniowe w obszarze twarzoczaszki
– częste zaciskanie, zgrzytanie zębami, wypychanie języka
– nieprawidłowe nawyki ustne: obgryzanie paznokci, skórek warg
– urazy, zabiegi operacyjne w obrębie twarzy oraz czaszki
– blizny w obrębie okolicy czaszkowo-żuchwowo-kręgosłupowej

Jakie są najczęstsze przyczyny TMD:

Aby odpowiedzieć na to pytanie konieczny jest szczegółowy wywiad oraz badanie funkcjonalne, jednak przygotowaliśmy dla Państwa krótki test sprawdzający, który pomoże w szybki i wiarygodny sposób wstępnie zorientować się, czy mogą mieć Państwo problem z funkcjonowaniem układu narządu żucia.

Dlaczego w rehabilitacji stawu skroniowo-żuchwowego tak ważna jest współpraca ze stomatologiem?

Fizjoterapeuta poprzez swoją terapię ma wpływ tylko na część z elementów układu stomatognatycznego, tj. mięśnie oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Natomiast zębami wraz z przyzębiem oraz wzajemnym układem zębów łuku górnego i dolnego (okluzją) musi zająć się doświadczony stomatolog, posiadający szeroką wiedzę z zakresu gnatologii (bardzo wąska dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem oraz diagnostyką zaburzeń czynnościowych narządu żucia).

Należy jeszcze raz podkreślić, że bez współpracy z wyspecjalizowanym stomatologiem terapia manualna stawów skroniowo-żuchwowych przyniesie słabe, bądź krótkotrwałe efekty.


FIZJOTERAPIA LEWANDOWSKI


Oferuję współpracę rehabilitanta i stomatologa – leczenie zespołowe pacjentów z dysfunkcjami narządu żucia.


FDM – TERAPIA BÓLU


FDM – terapia manualna stosowana w leczeniu kontuzji sportowych i ostrego bólu.


FDM Fizjoterapia Lewandowski Białystok

Stworzona przez amerykańskiego lekarza medycyny ratunkowej – terapia FDM (Fascial Distortion Model) jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bólu występującego w obrębie narządu ruchu.

Z medycznego punktu widzenia Fascial Distortion Model (FDM), przyczyną fizycznych dolegliwości i ograniczeń funkcjonowania organizmu jest jedna lub więcej z sześciu możliwych typów dystorsji powięziowych.

Celem każdej interwencji według FDM jest anatomiczna korekcja powięzi. Jeżeli dystorsja powięzi zostaje skorygowana, można liczyć na natychmiastową poprawę wytrzymałości, ruchomości i/lub na redukcje bólu. Z reguły leczenie trwa krótko – możliwość natychmiastowego rozpoczęcia terapii (zaraz po urazie!) – zatem czas  rekonwalescencji zapewnia szybki powrót do poprzedniej aktywności fizycznej.

FDM Fizjoterapia Lewandowski leczenie bólu

Prawidłowo przeprowadzone leczenie dystorsji powinno skutkować efektywnym zniesieniem dolegliwości bólowych oraz ograniczenia ruchomości.

Stephen Typaldos D.O. używał specyficznych ruchów i technik manipulacyjnych do terapii FDM. Są one znane pod pojęciem Metoda Typaldosa i zostają nauczane w kursach FDM według wytycznych wykształcenia European Fascial Distortion Model Association (EFDMA).

FDM może być zastosowane w różnych dziedzinach medycyny. Metoda ta rozszerza możliwości diagnostyczne lekarza lub terapeuty i umożliwia efektywną terapię pacjenta z rozmaitymi diagnozami medycznymi.

Terapia FDM sprawdza się w następujących dolegliwościach:

  • Ostrych bólach spowodowanych przez skręcenia i zwichnięcia stawów
  • Urazy sportowe np. naciągnięcia więzadeł, stłuczenia, naderwania włókna mięśniowego, etc (kolano skoczka, biegacza, łokieć golfisty i tenisisty)
  • Bólach pleców, krzyża, ramion i karku
  • Bólach tkanki
  • Ograniczeniach ruchomości
  • Objawach takich jak odrętwiałość lub mrowienie, uczucie osłabienia i niestabilności w stawie

FDM dzięki swojej skuteczności znalazło już na stałe swoje miejsce również w sporcie wyczynowym.

Fenomen FDM

Fenomenem tej terapii są spektakularne przypadki, gdy jedna wizyta u terapeuty spowodowała całkowite zniesienie bólu z którym pacjent chodził od tygodni. W takich przypadkach np., wystarczyło manualnie rozprostować, „zgniecioną” i w złej pozycji zagojoną po urazie powięź. (Która bolała z powodu patologicznych przeciążeń w niej zachodzących).

Terapia FDM bardzo efektywnie znosi ból, oraz daje możliwość organizmowi do prawidłowego wygojenia się urazu. Pozwala to osobie aktywnej na komfortowe przetrwanie okresu leczenia, oraz rokuje na brak powrotu kontuzji.

W przypadku każdej kontuzji musimy się zastanowić dlaczego doszło do urazu? Czy nastąpił tylko nieszczęśliwy splot zdarzeń, czy też może nasze ułożenie ciała w przestrzeni jest nieprawidłowe? Złe zrównoważenie posturalne często prowadzi do nierównomiernego rozkładania napięcia podczas aktywności, obciążając nadmiernie pewne stawy i prowadząc do powtarzanych kontuzji.

Stąd po wyleczeniu kontuzji/bólu ostrego metodą FDM rekomendowana jest Integracja Strukturalna w celach profilaktyki.

CO LECZYMY?


ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄInstagram Fizjoterapia Lewandowski
X