PIERWSZA WIZYTA


Jak przygotować się na pierwszą wizytę?


Na umówioną wizytę warto przynieść ze sobą kompletną dokumentację dotyczącą aktualnego schorzenia. np. wypis ze szpitala, wyniki badania obrazowego, dotychczasową historię leczenia.

Badaniu klinicznemu i manualnemu podlega najczęściej cały narząd ruchu nawet jeżeli pacjent zgłasza problem tylko z jedną częścią ciała (np. stopa, szyja). Dlatego będziesz poproszony/na o  rozebranie się do bielizny. Jeżeli może to być dla Ciebie sytuacja niekomfortowa warto wziąć  np. krótkie spodenki. Dokładne badanie jest podstawą trafnego i skutecznego leczenia.


Ile wizyt potrzebuję?


Wszystko zależy od stanu pacjenta oraz celów.
Standardowo Integracja Strukturalna KMI wykonywana jest w serii 12 sesji. Każda dotyczy innego obszaru ciału i posiada określone cele. Razem tworzą zamkniętą całość. 12 sesji umożliwia kompleksowe podejście do problemów klienta i optymalizuje wyniki terapii.
Oczywiście nie jest konieczne przejście całego procesu 12 sesji, chociaż jest to zalecane. Zwykle proponowana jest sesja, aby zapoznać się z tym rodzajem pracy i wtedy podjąć decyzję, czy chce się przejść całą serię.
Istnieje także możliwość pracy poza formułą 12 sesji.
W przypadku jednak leczenia urazów sportowych oraz ostrego bólu odchodzimy od formuły 12 sesji i skupiamy się na jak najszybszym pozbyciu się bólu oraz powrotu do treningu, czy codziennej bezbolesnej aktywności.


Ile czasu trwa pojedyncza sesja?


Sesja Integracji Strukturalnej, wspomaganej w razie konieczności innymi metodami fizjoterapeutycznymi, trwa 80 min.

NAJCZĘSTSZE PYTANIA


Jak działa terapia KMI?


Wyobraźmy sobie, że nasze ciało jest jak namiot, który przy pomocy napiętych lin utrzymuje się w pionie. Kiedy skrócimy jedną z jego linek, namiot przechyli się w stronę skrócenia. Podobnie w naszym ciele, gdy jakiś obszar w obrębie powięzi skrócił się, czy przesunął to będzie on powodował określone ułożenie ciała w przestrzeni. Np. wielogodzinne siedzenie prowadzi do skracania się mięśni i powięzi w obrębie zginaczy bioder, przedniej części klatki piersiowej i szyi. Zmienia to ułożenie i sposób poruszania się ciała, prowadząc do przeciążeń i bólu. Poprzez odpowiednie przesuwanie tkanek, możemy zmieniać położenie ciała, sposób w jaki się ono porusza i funkcjonuje.


Dlaczego terapeuta pracuje na całym ciele, skoro bolą mnie (np.) plecy?


Wszystkie mięśnie w ludzkim ciele stanowią jedną, połączoną ze sobą tkankę, w związku z czym zmiana czy napięcie w jednym miejscu może skutkować problemami całkiem gdzie indziej (anatomy trains). Przykładowo dyskopatia, potoczne ,,wypadnięcie dysku” jest tak naprawdę końcowym etapem pewnego zespołu nieprawidłowości mięśniowo-powięziowych, których początek może być np. w dawnym skręceniu stawu skokowego i źle funkcjonującej stopie, bądź w nieprawidłowym zgryzie. Cykl zmian kompensacyjnych doprowadza na tym przykładzie w konsekwencji do nadmiernego przeciążenia dysku i dyskopatii. Jednak tak naprawdę, dyskopatia jest jedynie objawem, a przyczyna tkwi w nieprawidłowej stopie. Skupianie się na miejscu odczuwania dolegliwości jest dobre w fazie ostrej, aby zmniejszyć stan zapalny, natomiast jeśli następnie nie zlikwidujemy przyczyny tych objawów, to dolegliwości szybko powrócą.


Jak przebiega sesja?


W przebiegu serii sesji proces zazwyczaj rozpoczyna się od dość szczegółowego wywiadu dotyczącego historii i przyzwyczajeń. Terapeuta dokonuje dokładnej wzrokowej oceny sylwetki w ruchu i pozycjach statycznych (bodyreading).
Większa część pracy manualnej odbywa się na pacjencie ubranym w bieliznę, strój kąpielowy, lub jakikolwiek inny strój aby czuć się komfortowo (np. krótkie spodenki). Terapia manualna KMI jest wykonywana na stole do masażu, a niektóre techniki w pozycji siedzącej na ławeczce. Terapeuta będzie używał palców, dłoni czy ramienia by uchwycić na specyficzną tkankę, a następnie poleci pacjentowi wykonać określony ruch w trakcie, gdy on będzie starał się uwolnić tkankę i przemieścić ją.


Ile potrzebuję sesji?


Nawet jedna sesja jest warta spróbowania, warto jednak podkreślić, że najlepsze i najtrwalsze efekty można osiągnąć przyjmując całą ich serię.
Standardowo Integracja Strukturalna KMI wykonywana jest w serii 12 sesji. Każda dotyczy innego obszaru ciała i posiada określone cele. Razem tworzą zamkniętą całość. 12 sesji umożliwia kompleksowe podejście do problemów klienta i optymalizuje wyniki terapii.
Proszę spojrzeć na swoją serię sesji jak na projekt. Ma on określony początek, środek i zakończenie; nie jest to nieprzerwana i ciągła terapia, jak masaż, program ćwiczeń czy chiropraktyka.

Jak często powinny odbywać się sesje?

Standardowo zalecam sesję raz w tygodniu, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Warto jednak pamiętać, że zbyt gęste rozłożenie sesji w czasie nie daje ciału szansy, by przystosowało się do wywołanych zmian. Z kolei nadmierne rozciągniecie w czasie powoduje ryzyko utracenia kluczowej dla tego procesu dynamiki.

Jakie są odczucia podczas sesji oraz pomiędzy?

Doznania w czasie sesji różnią się – od przyjemnych ciepłych doznań w miejscu, nad którym obecnie pracuje terapeuta, do chwilowego bólu i dyskomfortu. Klient ma pełną kontrolę nad tym, czego doznaje.
Wzajemna komunikacja pozwala regulować siłę nacisku i w delikatny sposób pracować z trudnymi miejscami. Nierzadko odczuwane są niezwykłe wrażenia – fizyczne i emocjonalne – pomiędzy sesjami. Jest to całkowicie normalne i jedynie chwilowe. Związane jest to ze zmieniającym się ciałem, które przystosowuje się do pracy w nowych warunkach strukturalnych.

Na czym polega aktywny udział klienta w sesji?

Aktywny udział polega na wykonywaniu przez niego określonych ruchów, zwracanie uwagi na pewne obszary ciała i świadome oddychanie w czasie sesji. Każda sesja kończy się krótkimi ćwiczeniami, mającymi na celu reedukację ruchową.

Czy efekty się utrzymują?

Tak. Proces Integracji Strukturalnej KMI pomaga wyznaczyć pewien kierunek rozwoju, który jest kontynuowany przez klienta. Terapia KMI jest w dużej części metodą edukacyjną pokazującą jak lepiej wykorzystywać swoje ciało i przez to zapobiegać powstawaniu kontuzji, dolegliwości bólowych etc.
Pacjenci często powracają raz lub dwa razy do roku na pojedyncze sesje w celu „dostrojenia”, poprawienia drobnych elementów lub struktur, które naturalnie pod wpływem stresu, czy pewnych powtarzanych wzorców w sporcie lub życiu – mogą ulegać przeciążeniu.

JAK NAJLEPIEJ SKORZYSTAĆ Z SESJI KMI?


Strukturalna praca z ciałem (STRUCTURAL BODYWORK)Teraz, gdy rozpoczyna się Państwa seria sesji KMI chcemy przekazać pewne sugestie, które pozwolą na lepszy jej odbiór. Celem serii tych sesji jest poprawa ułożenia ciała pacjenta w przestrzeni oraz nauka świadomości własnego ciała i ruchu. Może się okazać, że część z poniższych sugestii bardziej niż inne przypadnie Państwu do gustu – zwróćcie na nie wszystkie uwagę i skorzystajcie z tych, które wam się spodobają.

Zalecane jest prowadzenie dzienniczka w trakcie procesu. Można się zdziwić jakie zmiany zachodzą, a uwidacznia się to gdy prowadzi się notatki z odczuć, snów, zachowań i doświadczeń.

1
Rozpocząć można od stanięcia przed lustrem i zapisania wszystkiego tego, co się z nim widzi, co się myśli czy czuje względem swojego ciała. Szczerze zanotuj, jakie okolice swojego ciała lubisz i te których nie lubisz.
Okolice, które sprawiają Ci przyjemność i te które dają odczucia przewlekłego czy ostrego bólu. Przypomnij sobie, co wpłynęło w Twoim życiu na kształt Twojego obecnego ciała i Twojego wyobrażenia o nim – wypadki i zabiegi chirurgiczne, także to, w jaki sposób naśladujemy innych, naszych rodziców i osoby, które uważamy za naszych bohaterów. Postaraj się zapisać te przemyślenia tuż przed i zaraz po sesji w serii.
2
Postaraj się pospacerować przed i po sesji – to da Ci okazję, by poczuć w ciele efekt ,,przed” i ,,po” w znanym Ci kinestetycznie doświadczeniu chodu. Spacer pomoże Ci zintegrować zmiany sprowokowane podczas sesji, a głowie pozwoli oczyścić się przed powrotem do codzienności (np. jazdy samochodem itp.)
3
Najlepszy efekt w trakcie sesji uzyskujemy, kiedy pacjent pozwoli terapeucie na zgłębienie się w swoje ciało i dokonanie zmian. Często pacjent w reakcji na nadmiernie intensywne bodźce zaczyna się napinać i wycofywać. Jeśli dana technika powoduje zbyt intensywne odczucia, proszę o tym poinformować terapeutę.
4
Każdy z pacjentów otwiera się i reaguje na sesje w swój indywidualny sposób. Warto skupić się na tej części ciała, na której terapeuta pracuje i zaakceptować nacisk dotyku. Jeśli jednak jest on zbyt silny, wówczas powoduje odruch ,,ucieczki”. W takim wypadku zbyt silny bodziec i zbyt mocno wykonywana technika stają się mniej efektywne. Wyjątkiem są okolice ciała, które były fizycznie uszkodzone i nadal przechowują w sobie dużo bólu. W takich miejscach ból może być intensywny – jednak jest to ból ,,opuszczający” ciało. Pacjent powinien stworzyć linie dialogu z terapeutą, by obaj wiedzieli, co może mieć na niego najlepszy wpływ.
5
Pomiędzy sesjami wsłuchaj się w swoje ciało. Jesteśmy przyzwyczajeni do dyktowania odgórnie jego zachowania. Seria sesji to czas na to by wsłuchać się w informacje płynące w drugą stronę – z ciała. Twoje ciało może chcieć byś bardziej je używał – możesz czuć się pełny energii… więc daj mu szansę: pójdź poćwiczyć czy porozciągaj się. Twoje ciało może dać Ci sygnały, że potrzebuje więcej odpoczynku i czasu na regenerację – jeśli możesz, pozwól mu również na to.
6
Długie okresy w pozycji siedzącej przerywaj ruchem. Poświęć kilka minut na przerwę w trakcie każdej kolejnej godziny jazdy autem. Porozciągaj się przed komputerem. Długo utrzymywane wzorce pozycji siedzącej mogą bardziej szkodzić naszej spójności strukturalnej.
7
Ciepła wanna wieczorem po sesji działa cuda, dodatek soli do kąpieli (siarczan magnezu)
zlikwiduje pozostałości napięcia i tkliwości ciała.
8
Możliwe jest odczuwanie dziwnych napięć i wrażeń z ciała przez jakiś czas po sesji – jest to moment gdy Twoje ciało dostosowuje tkanki do zmienionych przebiegów sił napięć. Jest to normalne. Te odczucia czy ból przejdą. Terapeuta chciałby się dowiedzieć o wszystkich wrażeniach ciała, które utrzymywały się dłużej niż kilka dni, lub o wszystkich wrażeniach ostrych czy niepokojących.
9
Podobnie możliwe jest odczuwanie pomiędzy sesjami dziwnych emocji, które zdarzają się przychodzić znikąd. Jest to normalne i również powinno minąć po kilku dniach. Na ile jest to możliwe proszę je zaakceptować i obserwować, gdy przytrafią się kolejny raz. Ponownie – wszystkie nazbyt długo utrzymujące się emocje powinny być zgłaszane do terapeuty.
10
Unikaj narzucania sobie idealnego obrazu ciała – utrzymywania sztucznie tego co Ty uważasz za ,,idealną” posturę. Sesje są tak stworzone by nakierować ciało pacjenta w kierunku lepszej, lecz nienarzuconej równowagi. Ściąganie razem barków czy ustawianie miednicy w miejsce, które Ty uważasz za ,,właściwe” jedynie utrudni ten proces. Ciało ma własną mądrość – pozwólmy niech się dopełni w kierunku swojej naturalnej długości i równowagi.
11
Pomiędzy sesjami terapeuta może dać do wykonania ćwiczenia lub zasugerować uważne obserwowanie siebie tak, by unikać starych złych przyzwyczajeń posturalnych. Ta świadomość własnej postury powinna być wpajana stopniowo i delikatnie, a nie rygorystycznie utrzymywana na siłę przez długi czas. Siłowe utrzymywanie ,,dobrej postury”
będzie jedynie powodowało nowe niepotrzebne napięcia w ciele.
12
Najczęściej dobre efekty przynosi, gdy pacjent jest w stanie zauważyć, czy stare nawyki powracają. Po odbytej sesji, gdzie wzorce te są uwalniane, łatwiej jest dostrzec gdy znowu pojawią się w ciele. A mają one tendencje do skrytego powracania. Zatem zadaniem pacjenta jest obserwacja tych powracających wzorców i pozbycie się ich. Pozwól, by Twoja nowa postura stała się Twoją nową naturalną normą. Pozostawanie czujnym i wrażliwym na własne ciało jest głównym zadaniem pacjenta.
13
Sposób w jaki pochylasz się nad umywalką, czy tak jak już wspomniany sposób siedzenia przy biurku może będzie musiał ulec zmianie by dopasować się do nowej postury ciała. Terapeuta pomoże w dostosowaniu się, ale pacjent powinien być czujny na wszystkie chwile, w których używa ciała w stary niesprawdzający się już sposób.
14
Można oczekiwać, że w miarę upływu czasu przyzwyczaisz się do wrażeń z sesji i zmian, jakie pod jej wpływem nastąpiły i przestaniesz je zauważać. Zmiany te w dalszym ciągu są w ciele – to jedynie ciało przyzwyczaiło się i zintegrowało je. Seria sesji ,, Strukturalnej pracy z ciałem” jest rozłożona w takiej sekwencji, która zapobiega regresji pacjenta. Można wręcz oczekiwać, że pozytywne zmiany będą nadal pojawiały się nawet miesiące
po przebyciu serii.
15
Na koniec – dobrze się baw!!!
Seria KMI jest świetnym sposobem na eksploracji własnej postury i ruchu swojego ciała.

KRÓTKIE BADANIE SPRAWDZAJĄCE (TMD)


Sprawdź, czy możesz mieć problem ze stawami skroniowo – żuchwowymi


BÓL
Czy kiedykolwiek czuł Pan/Pani ból w szczęce, skroniach, w uchu po którejś ze stron?

BÓL GŁOWY
Czy w ciągu ostatnich 30 dni pojawiały się bóle głowy, które obejmowały również skronie?

DŹWIĘKI W STAWIE
Czy w ciągu ostatnich 30 dni miał Pan/ Pani przypadek, że podczas zamykania, czy otwierania ust pojawiały się dźwięki w stawach?

ZABLOKOWANIE W ZAMKNIĘCIU
Czy kiedykolwiek pojawiła się u Pana/Pani sytuacja, że nie dało się w pełni otworzyć ust, bądź żuchwa ,,przystanęła” choćby na chwilę podczas ruchu?

ZABLOKOWANIE W OTWARCIU
W ciągu 30 dni, kiedy otwierał Pan/ Pani szeroko usta, czy szczęka przyblokowała się i nie dało się jej zamknąć?

Jeżeli na którekolwiek pytanie udzielą Państwo odpowiedzi twierdzącej, to Wg American Academy of Orofacial Pain niezbędne jest badanie czynnościowe układu narządu żucia!

SKUTECZNA FIZJOTERAPIA STOMATOLOGICZNA MOŻE ROZWIĄZAĆ TWÓJ PROBLEM


LEKSYKON WIEDZY


ZWIĄZEK MIĘDZY POSTAWĄ CIAŁA, A UKŁADEM NARZĄDU ŻUCIA

BLIZNY - WAŻNA SPRAWA

POWIĘŹ – NIESKOŃCZONA SIEĆ

BÓLE GŁOWY

METODY TERAPII


ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI METODAMI TERAPIIInstagram Fizjoterapia Lewandowski
X