PIERWSZA WIZYTA
Jak przygotować się na pierwszą wizytę?
Na umówioną wizytę warto przynieść ze sobą kompletną dokumentację dotyczącą aktualnego schorzenia. np. wypis ze szpitala, wyniki badania obrazowego, dotychczasową historię leczenia.
Badaniu klinicznemu i manualnemu podlega najczęściej cały narząd ruchu nawet jeżeli pacjent zgłasza problem tylko z jedną częścią ciała (np. stopa, szyja). Dlatego będziesz poproszony/na o rozebranie się do bielizny. Jeżeli może to być dla Ciebie sytuacja niekomfortowa warto wziąć np. krótkie spodenki. Dokładne badanie jest podstawą trafnego i skutecznego leczenia.
Ile wizyt potrzebuję?
Wszystko zależy od stanu pacjenta oraz celów.
Standardowo Integracja Strukturalna KMI wykonywana jest w serii 12 sesji. Każda dotyczy innego obszaru ciału i posiada określone cele. Razem tworzą zamkniętą całość. 12 sesji umożliwia kompleksowe podejście do problemów klienta i optymalizuje wyniki terapii.
Oczywiście nie jest konieczne przejście całego procesu 12 sesji, chociaż jest to zalecane. Zwykle proponowana jest sesja, aby zapoznać się z tym rodzajem pracy i wtedy podjąć decyzję, czy chce się przejść całą serię.
Istnieje także możliwość pracy poza formułą 12 sesji.
W przypadku jednak leczenia urazów sportowych oraz ostrego bólu odchodzimy od formuły 12 sesji i skupiamy się na jak najszybszym pozbyciu się bólu oraz powrotu do treningu, czy codziennej bezbolesnej aktywności.
Ile czasu trwa pojedyncza sesja?
Sesja Integracji Strukturalnej, wspomaganej w razie konieczności innymi metodami fizjoterapeutycznymi, trwa 80 min.
NAJCZĘSTSZE PYTANIA
Jak działa terapia KMI?
Wyobraźmy sobie, że nasze ciało jest jak namiot, który przy pomocy napiętych lin utrzymuje się w pionie. Kiedy skrócimy jedną z jego linek, namiot przechyli się w stronę skrócenia. Podobnie w naszym ciele, gdy jakiś obszar w obrębie powięzi skrócił się, czy przesunął to będzie on powodował określone ułożenie ciała w przestrzeni. Np. wielogodzinne siedzenie prowadzi do skracania się mięśni i powięzi w obrębie zginaczy bioder, przedniej części klatki piersiowej i szyi. Zmienia to ułożenie i sposób poruszania się ciała, prowadząc do przeciążeń i bólu. Poprzez odpowiednie przesuwanie tkanek, możemy zmieniać położenie ciała, sposób w jaki się ono porusza i funkcjonuje.
Dlaczego terapeuta pracuje na całym ciele, skoro bolą mnie (np.) plecy?
Wszystkie mięśnie w ludzkim ciele stanowią jedną, połączoną ze sobą tkankę, w związku z czym zmiana czy napięcie w jednym miejscu może skutkować problemami całkiem gdzie indziej (anatomy trains). Przykładowo dyskopatia, potoczne ,,wypadnięcie dysku” jest tak naprawdę końcowym etapem pewnego zespołu nieprawidłowości mięśniowo-powięziowych, których początek może być np. w dawnym skręceniu stawu skokowego i źle funkcjonującej stopie, bądź w nieprawidłowym zgryzie. Cykl zmian kompensacyjnych doprowadza na tym przykładzie w konsekwencji do nadmiernego przeciążenia dysku i dyskopatii. Jednak tak naprawdę, dyskopatia jest jedynie objawem, a przyczyna tkwi w nieprawidłowej stopie. Skupianie się na miejscu odczuwania dolegliwości jest dobre w fazie ostrej, aby zmniejszyć stan zapalny, natomiast jeśli następnie nie zlikwidujemy przyczyny tych objawów, to dolegliwości szybko powrócą.
Jak przebiega sesja?
W przebiegu serii sesji proces zazwyczaj rozpoczyna się od dość szczegółowego wywiadu dotyczącego historii i przyzwyczajeń. Terapeuta dokonuje dokładnej wzrokowej oceny sylwetki w ruchu i pozycjach statycznych (bodyreading).
Większa część pracy manualnej odbywa się na pacjencie ubranym w bieliznę, strój kąpielowy, lub jakikolwiek inny strój aby czuć się komfortowo (np. krótkie spodenki). Terapia manualna KMI jest wykonywana na stole do masażu, a niektóre techniki w pozycji siedzącej na ławeczce. Terapeuta będzie używał palców, dłoni czy ramienia by uchwycić na specyficzną tkankę, a następnie poleci pacjentowi wykonać określony ruch w trakcie, gdy on będzie starał się uwolnić tkankę i przemieścić ją.
Ile potrzebuję sesji?
Nawet jedna sesja jest warta spróbowania, warto jednak podkreślić, że najlepsze i najtrwalsze efekty można osiągnąć przyjmując całą ich serię.
Standardowo Integracja Strukturalna KMI wykonywana jest w serii 12 sesji. Każda dotyczy innego obszaru ciała i posiada określone cele. Razem tworzą zamkniętą całość. 12 sesji umożliwia kompleksowe podejście do problemów klienta i optymalizuje wyniki terapii.
Proszę spojrzeć na swoją serię sesji jak na projekt. Ma on określony początek, środek i zakończenie; nie jest to nieprzerwana i ciągła terapia, jak masaż, program ćwiczeń czy chiropraktyka.
Jak często powinny odbywać się sesje?
Standardowo zalecam sesję raz w tygodniu, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Warto jednak pamiętać, że zbyt gęste rozłożenie sesji w czasie nie daje ciału szansy, by przystosowało się do wywołanych zmian. Z kolei nadmierne rozciągniecie w czasie powoduje ryzyko utracenia kluczowej dla tego procesu dynamiki.
Jakie są odczucia podczas sesji oraz pomiędzy?
Doznania w czasie sesji różnią się – od przyjemnych ciepłych doznań w miejscu, nad którym obecnie pracuje terapeuta, do chwilowego bólu i dyskomfortu. Klient ma pełną kontrolę nad tym, czego doznaje.
Wzajemna komunikacja pozwala regulować siłę nacisku i w delikatny sposób pracować z trudnymi miejscami. Nierzadko odczuwane są niezwykłe wrażenia – fizyczne i emocjonalne – pomiędzy sesjami. Jest to całkowicie normalne i jedynie chwilowe. Związane jest to ze zmieniającym się ciałem, które przystosowuje się do pracy w nowych warunkach strukturalnych.
Na czym polega aktywny udział klienta w sesji?
Aktywny udział polega na wykonywaniu przez niego określonych ruchów, zwracanie uwagi na pewne obszary ciała i świadome oddychanie w czasie sesji. Każda sesja kończy się krótkimi ćwiczeniami, mającymi na celu reedukację ruchową.
Czy efekty się utrzymują?
Tak. Proces Integracji Strukturalnej KMI pomaga wyznaczyć pewien kierunek rozwoju, który jest kontynuowany przez klienta. Terapia KMI jest w dużej części metodą edukacyjną pokazującą jak lepiej wykorzystywać swoje ciało i przez to zapobiegać powstawaniu kontuzji, dolegliwości bólowych etc.
Pacjenci często powracają raz lub dwa razy do roku na pojedyncze sesje w celu „dostrojenia”, poprawienia drobnych elementów lub struktur, które naturalnie pod wpływem stresu, czy pewnych powtarzanych wzorców w sporcie lub życiu – mogą ulegać przeciążeniu.
JAK NAJLEPIEJ SKORZYSTAĆ Z SESJI KMI?
Strukturalna praca z ciałem (STRUCTURAL BODYWORK)
Teraz, gdy rozpoczyna się Państwa seria sesji KMI chcemy przekazać pewne sugestie, które pozwolą na lepszy jej odbiór. Celem serii tych sesji jest poprawa ułożenia ciała pacjenta w przestrzeni oraz nauka świadomości własnego ciała i ruchu. Może się okazać, że część z poniższych sugestii bardziej niż inne przypadnie Państwu do gustu – zwróćcie na nie wszystkie uwagę i skorzystajcie z tych, które wam się spodobają.
Zalecane jest prowadzenie dzienniczka w trakcie procesu. Można się zdziwić jakie zmiany zachodzą, a uwidacznia się to gdy prowadzi się notatki z odczuć, snów, zachowań i doświadczeń.
Okolice, które sprawiają Ci przyjemność i te które dają odczucia przewlekłego czy ostrego bólu. Przypomnij sobie, co wpłynęło w Twoim życiu na kształt Twojego obecnego ciała i Twojego wyobrażenia o nim – wypadki i zabiegi chirurgiczne, także to, w jaki sposób naśladujemy innych, naszych rodziców i osoby, które uważamy za naszych bohaterów. Postaraj się zapisać te przemyślenia tuż przed i zaraz po sesji w serii.
zlikwiduje pozostałości napięcia i tkliwości ciała.
będzie jedynie powodowało nowe niepotrzebne napięcia w ciele.
po przebyciu serii.
Seria KMI jest świetnym sposobem na eksploracji własnej postury i ruchu swojego ciała.
KRÓTKIE BADANIE SPRAWDZAJĄCE (TMD)
Sprawdź, czy możesz mieć problem ze stawami skroniowo – żuchwowymi
BÓL
Czy kiedykolwiek czuł Pan/Pani ból w szczęce, skroniach, w uchu po którejś ze stron?
BÓL GŁOWY
Czy w ciągu ostatnich 30 dni pojawiały się bóle głowy, które obejmowały również skronie?
DŹWIĘKI W STAWIE
Czy w ciągu ostatnich 30 dni miał Pan/ Pani przypadek, że podczas zamykania, czy otwierania ust pojawiały się dźwięki w stawach?
ZABLOKOWANIE W ZAMKNIĘCIU
Czy kiedykolwiek pojawiła się u Pana/Pani sytuacja, że nie dało się w pełni otworzyć ust, bądź żuchwa ,,przystanęła” choćby na chwilę podczas ruchu?
ZABLOKOWANIE W OTWARCIU
W ciągu 30 dni, kiedy otwierał Pan/ Pani szeroko usta, czy szczęka przyblokowała się i nie dało się jej zamknąć?
Jeżeli na którekolwiek pytanie udzielą Państwo odpowiedzi twierdzącej, to Wg American Academy of Orofacial Pain niezbędne jest badanie czynnościowe układu narządu żucia!